Delta Force, Cynosure Clash In 2019 South-East/South-South Preseason Tournament Opener

Delta Force, Cynosure Clash In 2019  South-East/South-South Preseason Tournament Opener

Delta Force of Asaba (pictured above) and title holders, Cynosure FC of Abakaliki will get the third edition of the annual SouthEast/South-South Preseason Tournament underway Tuesday morning (August 20) at the Neros Stadium, Nanka,Anambra State Completesports.com reports.

A total of 19 teams, comprising five Nigeria Professional Football League (NPFL) sides; Rangers, Heartland, Abia Warriors, Rivers United and Delta Force as well as 14 other clubs are taking part in the 3rd South-East/South-South Preseason Tournament.

Organisers have placed the teams into three groups, comprising group A, B and non league teams group.

Three matches have been slated for Tuesday August 20, with Delta Force versus Cynosure clash as the big match of the opening day and kicks off at 10 a.m.

Two hours later, Nanka 11 will take to the pitch against Dosad FC while Vemad FC and SKE of Port Harcourt will clash at 4pm.

According to the fixtures released by the organising committee, there will be three matches each day till the end of the tournament on August 28.

3RD SOUTH-EAST/SOUTH-SOUTH PRESEASON TOURNAMENT:THE GROUPS

Group A
Cynosure
Delta Force
Rangers
Udala
Right 2 Win

Group B
Abia Warriors
Rivers Utd
Heartland
Vemad
SKE

Non League Teams Group

Nanka 11 Vs Dosad
Dreamland Vs Patriots
LaPlanet Vs Simpas
Amand Vs Destiny

FULL MATCH FIXTURES

20/8/19
1.Delta Force Vs Cynosure (10am)
2. Nanka 11 Vs Dosad (12 noon)
3. Vemad Vs SKE (4pm)

21/8/19
4.Udala Vs Right2Win (10am)
5.Dreamland Vs Patriots (12noon)
6. Abia warriors Vs Rivers (4pm)

22/8/19
7. Delta Force Vs Rangers (10am)
8.LaPlanet Vs Simpas (12noon)
9.Heartland Vs SKE (4pm)

23/8/19
11.Cynosure Vs Right2win (10am)
12. Amanda Vs Destiny (12noon)
13. Rivers Vs Vemad (4pm)

24/8/19
14.Right2Win Vs Rangers (10am)
15.Vemad Vs Abia warriors (2pm)
16. Heartland Vs Rivers (4pm)

25/8/19
17. Rangers Vs Udala (10am)
18. SKE Vs Rivers (2pm)
19. Heartland Vs Abia (4pm)

Quarterfinals

26/8/19
Winner A Vs Runners Up B (10 a.m)

Winner B Vs Runners Up A (12noon)

Semifinals

27/8/19
Winner 1 Vs Academy 2 (2pm)
Winner 2 Vs Academy 1 (4pm)

Third-Place/Final

28/8/19
Third place (1pm)
Final (3pm)

By Sab Osuji

11 BUSINESS NUGGETS FROM SUPER EAGLES BRONZE MEDAL TRIUMPH. The content of this ebook will propel you above your competition. DOWNLOAD NOW!!!

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0